Tonery, to drugi obok tuszów surowiec drukarski. Ze względu na specyfikę składu chemicznego, struktury oraz oddziaływania tonery mocno oddalają się od klasycznych tuszów, których to działanie oparte jest głównie o klasyczny kontakt materiału barwiącego z powierzchnią zadrukowywaną. Tonery wymagają specyficznego nośnika i sposobu nanoszenia, co ogranicza ich zastosowanie jedynie dla technologii druku laserowego.
Toner do drukarki laserowej – specyfika działania
Toner jest o wiele bardziej zaawansowanym materiałem drukarskim. Podstawowym składem tonerów do drukarek są większe kulki szklane oraz mniejsze kulki żywic barwnikowych. Tonery obecnie produkowane są w technologii polimeryzacji, co gwarantuje uzyskiwanie w miarę powtarzalnych i mniejszych drobin, co pozwala zachować bardzo wysoką precyzję i jakość wydruku, nieosiągalną w praktyce dla urządzeń atramentowych. Dwuskładnikowość tonerów wynika ze specyficznego działania drukarki laserowej.
Drukarka laserowa oprócz tego, że jest znacznie większa od atramentowej i droższa, to dodatkowo jest jeszcze bardziej technicznie zaawansowana od klasycznej drukarki atramentowej. Podstawową różnicą, która występuje bez wątpienia jest obecność bębna, wałków termicznych oraz innych pozostałych części. Powierzchnia bębna zmienia ładunek, który następnie jest dalej modulowany przez układ optyczny, zawierający najczęściej laser. Pod jego wpływem toner do drukarki przylega do bębna i jest następnie przekazywany na papier. Pod wpływem wałków termicznych toner jest utrwalany.
Jaki toner wybrać?
Kasetka z tonerem jest integralnym elementem całego urządzenia, dlatego też warto wybrać oryginalne tonery do drukarek – https://www.drtusz.pl/tonery-bebny-c-60000000003.html. Nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę efektywność realizowanych wydruków. Naprawdę warto się tym zainteresować i wybrać takiego rodzaju rozwiązania!