Urządzenie wielofunkcyjne – zalety i wady

urządzenie wielofunkcyjne

Podczas kompletowania komputerowego sprzętu domowego trzeba zwracać uwagę nie tylko na sam komputer i jego podzespoły, lecz również na to, jakie urządzenia peryferyjne zostaną do niego podłączone. Bardzo często razem z PC kupuje się również drukarkę, lecz często także skaner. Jak się jednak okazuje, ostatnimi czasy coraz popularniejsze stały się urządzenia wielofunkcyjne. Jakie są ich wady oraz zalety?

Drukarki wielofunkcyjne atramentowe – zalety

Urządzenia wielofunkcyjne, czyli drukarki połączone ze skanerem, to bardzo ciekawe rozwiązanie, które cechuje się wieloma naprawdę interesującymi zaletami. Od czego więc należy zacząć?
Przede wszystkim warto tu wspomnieć o aspekcie ekonomicznym. Takie urządzenia są zwyczajnie tańsze, niż jakby miało się kupić osobno drukarkę i skaner. Co więcej, zajmują one również znacznie mniej miejsca w domu, a także takie urządzenia wymagają tylko jedno gniazdo, podczas gdy skaner i drukarka osobno zajmowałyby aż dwa. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że taki sprzęt na ogół jest o wiele łatwiejszy w obsłudze, niż korzystanie z dwóch osobnych urządzeń.

Czy urządzenie wielofunkcyjne atramentowe ma jakieś wady?

Jeśli poważnie rozważa się zakupienie tego rodzaju urządzenia wielofunkcyjnego, trzeba przed zapłaceniem za niego poznać także najważniejszego wady, którymi się charakteryzuje. Jak to więc wygląda w szczegółach?

Zdecydowanie najważniejszą wadą jest to, że taki sprzęt jest jednozadaniowy. Co to oznacza? Jak się okazuje, nie da się w jednej chwili czegoś na nim zeskanować, a także wydrukować, ponieważ może ono realizować w jednej chwili tylko jedno zadanie. Może to spowodować poważne problemy, jeśli korzysta się z takiego urządzenia w biurze.

urządzenie wielofunkcyjne

Kolejną sprawą jest to, że wiele funkcji umieszczonych w jednym urządzeniu, to bardzo duże ryzyko ich awaria. Zamiast więc mieć tylko uszkodzony skaner, można w jednej chwil stracić i jego i drukarkę.