Co warto wiedzieć o tuszach do drukarek?

Wiele czynników ma wpływ na jakość otrzymanego wydruku. Z pewnością nie można pominąć znaczenia drukarki, jej nowoczesności oraz stanu technicznego. Niemniej jednak, przynajmniej tak samo ważne są tusze do drukarek.

Różne tusze do drukarek.

Jest wiele podtypów tuszów do drukarek. Jednakże, zwykle dzieli się je tylko na dwa rodzaje. Najpopularniejszy dzisiaj jest prawdopodobnie tusz rozpuszczalnikowy. Nazwę swoją zawdzięcza temu, że barwnik jest w nim w 100% rozpuszczony. Co to daje? Dzięki takiemu rozwiązaniu można otrzymać bardzo wyraźny wydruk, na którym dobrze widać każdy najmniejszy szczegół. Niestety, tusze rozpuszczalnikowe nie są mimo wszystko idealne. Wysoka jakość wydruku ma bowiem swoją cenę. Mianowicie chodzi o to, że tusze tego rodzaju nie są zbyt wytrzymałe. Łatwo się rozmazują pod wpływem wody, a nawet niewielkiej wilgoci, czy promieni słonecznych.

Pigmentowe tusze do drukarek są nieporównywalnie wręcz trwalsze, niż omawiane powyżej tusze rozpuszczalnikowe. Jednakże, są one mniej wyraźne. Jest to efekt relatywnie dużych cząsteczek barwnika znajdujących się w tuszu. Nie rozpuszczają się one, przez co drukarki nie mogą tworzyć małych kropelek, które umożliwiają druk w wysokiej jakości.

Producent tuszów do drukarek

tusz do drukarki atramentowej jest taniNa pewno kwestią nie bez znaczenia jest to, kto produkuje dane tusze. Rzecz w tym, iż niektórzy producenci sprzedają po prostu trwalsze tusze do drukarek, które jednocześnie umożliwiają uzyskanie wydruku zdecydowanie wyższej jakości.

Wielu specjalistów twierdzi ponadto, że tusz powinien pochodzić od tego samego producenta co drukarka. Nie jest to oczywiście żaden wymóg, gdyż dowolne tusze do drukarek działają w drukarkach od wszystkich producentów. Niemniej jednak, mogą nie być z nimi całkowicie kompatybilne, przez co wydruk jest nieco gorszej jakości lub też jest mniej trwały.