Wybór drukarki – atramentowa czy laserowa?

Kupując w obecnych czasach nową drukarkę bądź urządzenie wielofunkcyjne, można spotkać się z naprawdę dużym dylematem. Na rynku dostępne są bowiem nie tylko urządzenia wielu producentów w różnych przedziałach cenowych, ale również dwa całkowicie różne rodzaje sprzętów – drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Którą z nich wybrać do użytku domowego?

Wysoka jakość popularnych drukarek atramentowych

drukarka atramentowa canon w kolorzeMówi się, że to właśnie one najlepiej radzą sobie z drukowaniem zdjęć i innych elementów, które wymagają użycia kolorowego tuszu. Ponadto większość nietypowych papierów do drukarek, takich jak papier fotograficzny czy papier termotransferowy, jest przeznaczona właśnie do drukarek atramentowych. Ze względu na to wiele osób decyduje się na zakup tego właśnie typu urządzenia, które też zazwyczaj jest najzwyczajniej w świecie tańsze od swojego laserowego odpowiednika. Dużą wadą tego typu drukarek jest to, jak drogie i mało wydajne są tusze. Kolorowy kartridż niejednokrotnie może przewyższać swoją ceną wartość całej kolorowej drukarki atramentowej – https://www.drtusz.pl/drukarki-atramentowe-c-275.html, a mimo to starcza na wydrukowanie co najwyżej kilkuset kartek.

Oszczędne i nowoczesne drukarki laserowe

Choć w kwestii drukowania zdjęć często nie dorównują drukarkom atramentowym, zwłaszcza w przypadku tańszych i gorszych jakościowo modeli, doskonale radzą sobie z tekstami i wydrukami czarno-białymi. Dostępność specjalnych arkuszy papieru jest dość ograniczona, jednak przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego raczej nie ma większego problemu z ich nabyciem. Cena tonerów do drukarki laserowej jest nieco niższa niż przy tych atramentowych, za to wkład jest niezwykle wydajny i czarny toner wystarcza nawet na wydrukowanie do tysiąca arkuszy papieru. Dużą wadą tego typu urządzeń jest jednak to, że mogą być one szkodliwe dla środowiska i podczas drukowania wydzielać groźne dla natury substancje.